İçeriğe geç

Dövüş Sporları İçin Devlet Destekleri

            Spor yapmak, zihin ve beden sağlığı için gereklidir. İlgi duyulan veya yetenekli olunan branşlarda spor ile ilgilenmek; süreklilik açısından önemlidir. Özellikle küçük yaşlardan itibaren spora yönlendirmek ve yönlenmek gerekir ki, spor yapmak yaşam biçimi haline gelebilsin.

            Ülkemizde Atletizmden Jimnastiğe, Yelkenden Dövüş Sporlarına kadar tercih edilebilecek çeşitli branşlar mevcuttur. Özellikle Dövüş Sporları son zamanlarda hem yetişkinlerin, hem de çocukların ilgi alanına girmiş bulunmakta.

Neden Dövüş Sporu Tercih Edilir?

            Kendini savunabilmek, fiziksel beceri edinmek, öz güven kazanmak, rekabet edebilmeyi öğrenmek, sorun çözme becerisini geliştirmek, odaklanmak, disiplinli olabilmek, zihinsel-bedensel dengeye ulaşmak gibi sebepler sayılabilir.

            Dövüş Sporları Nelerdir?

            Judo
            Kung Fu
            Karate
            Tai Chi
            Krav Maga
            Muay Thai
            Taekvando
            Boks
            Kick Boks
            Budokaido
            Eskrim
            Wushu
 
            Görüldüğü gibi dövüş sporlarının epeyce çeşidi bulunmaktadır. Bu alanla ilgilenmek isteyen yetişkin ve gençler; özel kurslara başvurabilecekleri gibi, devlet destekli spor kurslarına da katılabilirler.
           
Devletin Ne Gibi Destekleri Mevcut?

            Halk Eğitim Merkezleri, Gençlik Spor İl Müdürlükleri, Gençlik Merkezleri her yaştan insanın spor yapabilmesi için destek olmaktadır.

            Örneğin, Halk Eğitim Merkezlerinde ücretsiz kurslar açılmaktadır. Dövüş sporlarında, büyükler ve çocuklar yaşa göre gruplandırılarak kurs ekibi oluşturulmakta. Kursu bitirip ilgili sertifikayı alanlar ve başarılı olanlar,  spor kulüpleri ile Gençlik Spor İl ve İlçe Müdürlüklerinde, Milli Takımda uluslar arası yarışmalar için çalışabilirler.

            Devletin desteği sadece ücretsiz kurslar açmak değil elbette. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, çeşitli projelere de ayni ve nakdi destek sağlanmaktadır. Ayni destek talebinde, bu desteğin mali karşılığı proje bütçesinde belirtilmelidir. Yılın belirli dönemlerinde proje teklif çağrısı yayınlanmaktadır. Sivil Toplum Kuruluşları proje tekliflerinde bulunabilir.
Proje teklifleri komisyonca değerlendirilir. Bakanın onayı ile proje desteği sağlanır. Rakamsal olarak projeye göre değişmekle birlikte, 10 bin ile 150 bin arasında destek almak mümkün.

            Yine Kosgeb aracılığı ile de destek alınabilir. Örneğin, Karate kursu için spor salonu açmak isteyen biri, gerekli şartları yerine getirip Kosgeb desteğine de başvuru yapabilir.

            Aklınızda dövüş sporu için bir proje varsa, spor yapmaya imkanı olmayan çocuk, genç ve yetişkinlere bu eğitimleri vermek istiyorsanız ya da dövüş sporuna ilgili istekli kişileri bu sporla buluşturmak istiyorsanız, devletten destek almak mümkün. Bunun için Kosgeb, Gençlik Merkezleri, Gençlik Spor İl ve İlçe Müdürlükleri ile Sivil Toplum Kuruluşlarına başvuruda bulunmanız yeterlidir.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir