İçeriğe geç

Eğitim Ödeneklerinde Üniversitelerin Payları

            Ülkemizde hangi yıllarda hangi kurumun ne kadar ödenek alacağı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan bütçe görüşmeleri sonrasında belli olmaktadır. Bütçeler kurumların ihtiyaçları doğrultusunda belirlense de bir ülkenin hangi alanda yatırım yaptığını ve hangi alana daha çok önem verdiğinin göstergesi olarak kabul edilebilir.
 
Eğitim ve Üniversitelere Ayrılan Ödenekler

            Bütçe görüşmeleri sonrasında kurumlara verilen ödenekler sürekli değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte bu bütçelerin kurumların içerisinde de hani alanlarda kullanılacağı veya daha büyük payın hangi alana aktarılacağı önem arz eder. Son yıllarda üniversiteler genelinde bakıldığında üniversitelerin payına aktarılan eğitim ödeneklerinin rakamsal olarak arttığı görülmektedir.
 
            Ancak incelenmesi gereken rakamlar değil oranlar olmalıdır. Nitekim rakamsal olarak artsa bile eğitim için milli bütçe içerisinden ayrılan oran azalmaktadır. Hâlihazırda kötü olan eğitim durumumuz için verilen değerin düşük olduğunun göstergesi olarak bütçe oranları yol göstermektedir. Bununla birlikte büyük çoğunluktaki ödenek eğitimin geliştirilmesine yönelik değil personel harcamaları için olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Üniversitelerin Eğitim Ödenekleri

            Her üniversite kapasitesi, iş gücü ve personel sayısı bakımından değerlendirildikten sonra bütçeden bir ödenek alması gerekmektedir. Bundan dolayı her üniversite için belirlenen ödenekler farklı farklı olmaktadır. 2019 yılı bütçesinden en yüksek payı yaklaşık olarak 1.050.767.000 ₺ ile Ankara Üniversitesi almıştır.
 
            Sırasıyla bakacak olursak Ankara Üniversitesi’ni, 1.049.011.000 ₺ ile Hacettepe Üniversitesi, 990.022.000 ₺ ile İstanbul Üniversitesi, 878.195.000 ₺ ile Ege Üniversitesi ve 851.844.000 ₺ ile Gazi Üniversitesi izlemektedir. Ödeneği en düşük olan üniversite ise 21.300.000 ₺ ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi olmuştur. Bunu da sırasıyla 22.300.000 ₺ ile Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, 24.900.000 ₺ ile İzmir Bakırçay Üniversitesi ve 25.100.000 ₺ ile Tarsus üniversitesi izlemektedir.
 
            Eğitim ödenek pay dağıtımında ilk yirmi üniversiteye bakıldığında en çok ödeneğin 4 er üniversite ile Ankara ve İstanbul üniversitelerine verildiği görülmektedir. Bundan sonra 2 üniversite ile İzmir ili gelmektedir. Diğer 10 üniversite ile farklı illerde bulunan yükseköğretim kurumlarıdır. Üniversite bazında bakıldığında dahi bazı kamu kurum ve kuruluşlarından daha fazla alan üniversiteler olsa da yine de yetersiz olduğunu söylemek mümkündür.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir