İçeriğe geç

Oyun İçin Kullanılan En İyi Grafik İşlemci

Oyunların artık gerçeğe yakın grafikleri yeni teknolojileri gerekli kılıyor ve firmalar da doğal olarak bunun için çalışıyor. Çoğu kişiye göre Nvidia firması özellikle son yıllarda geliştirdiği teknolojilerle rakibi AMD’nin çok önünde. 2019 yılına yaklaşırken Nvidia yeni RTX (Ray Tracing) yani ışın izleme teknolojisini duyurdu ve içinde bulunduğumuz yıl itibarı ile yeni oyun kartlarını piyasaya sürmeye devam ediyor. Nvidia, Turing ismini verdiği yeni mimarisi ile eskisine oranla 6 kata kadar daha fazla performans vaad ediyor.

An itibarıyla 2019 yılının en iyi grafik işlemcisi;

benchmark.ul.us verilerine göre 3DMark Fire Strike puanı 31381’le Nvidia RTX 2080Ti grafik kartı şu anda birinci sırada yer alıyor. Yeni Nvidia Turing mimarisiyle çıkış yapan kartın işlemci tarafı 1545Mhz saat hızında çalışıyor, kart aynı zamanda 4352 Cuda çekirdeği ve 12GB GDDR6 belleğe sahip. Listenin ikinci sırasında ise kardeşi Nvidia Titan V yer alıyor.

RTX teknolojisi bize neler sunuyor?

Nvidia oyun grafiklerinin kutsal kasesi olarak tanımladığı bu teknoloji ışığın fiziksel davranışlarını simüle ederek gerçek zamanlı, sinema kalitesinde görsel  yoğunluk seviyesi en yüksek oyunlara dahi benzeri görülmemiş şekilde taşıyor. Nvidia aynı zamanda bu nesilde DLSS (derin öğrenme süper örnekleme) ismini verdiği teknoloji ile grafik işlemciyi canlı görüntüler işlemek üzere eğiten ve aynı zamanda geleneksel düzgünleşme teknikleri kullanan önceki nesil grafik işlemcilere göre 2 kat daha hızlı çalışan RTX teknolojisini bizlere sunuyor. Şu anda tüm oyunlarda RTX teknolojisi desteklenmese bile zaman içinde oyunlara güncellemelerle RTX’in ekleneceği belirtiliyor.

RTX 2080 Ti için fiyatlar ise şöyle;

Piyasanın en iyi grafik kartı Amerika’da amazon.com üzerinde 1200$’lık fiyat etiketiyle satılıyor. Ülkemizde ise çeşitli firmaların sattığı kart, ortalama 8 bin lira civarında.

Peki AMD ne durumda?

Nvidia’nın rakibi AMD ise ancak listenin 9. sırasında AMD Radeon Pro Duo isimli ekran kartıyla kendine yer edinebilmiş. Görünen o ki Nvidia piyasaya sürdüğü grafik kartları ile zirvede olmayı sürdürecek gibi.

Sonuç olarak eğer bütçeniz uygunsa ve RTX teknolojisini deneyimlemek istiyorsanız piyasanın lideri 2080Ti size göre.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir